Алтернативата е цаца на фурна, която става почти като пържена, но не е толкова тежка и мазна, спестява и време и случката да вмирисвам на пържено апартамента, кожата и душичката си. Рецептата е проста и лесна, правя я от години и реших да я споделя след като се плеснах по челото с възгласа "Ама как не се сетих" именно когато Гуен сподели нейните "като пържени, но на фурна картофи" . Сега освен рибките, си приготвям и картофите така и всичко без пържене.
Цацата обикновено е замразена. Аз изкисвам за половин час във вода, защото цаците са отровно-солени. След отцеждането им ги овалвам добре в брашно (царевично или пшенично) нареждам върху хартия в тавата (на снимката), ръсвам отгоре им 3-4 лъжици олио(бе понякога и повече - за да се застраховам) и пека добре докато покафенеят и станат хрупкави. Ако ги извадите по-рано ще са готови, но меки.
После знаете - една биричка и нещо неангажиращо вниманието ( като футболен мач хихихи) и почивката на духа и тялото е в кърпа вързана, за другото да му мислят метаболизмът и пикочният мехур.
Като човек, необичащ много рибата дълго време бях предубедена към рибената чорба. Това се промени, когато за първи път опитах най-вкусната такава и после я сготвих сама.
Рецептите за рибена чорба са като за пилешката - безбройни. Моята я научих като студентка от Деница, която беше от русенския град Бяла. Първата ми чорба беше от сом, уловен от свищовските рибари........... (тук следва половин час блажено припомняне на сесиите, игрите на бридж и белот в барчето на 8-ми блок на общежитията и други много приятни неща). Най-общо казано, важно е да получим ароматен бульон от рибата. Хитростта се крие в това, по възможност да не слагаме от кожата и онова тъмно месо, което придава по-тежък мирис и вкус на чорбата. От глави също е добре, защото те са с кости, а всеки месен бульон с кости е по-вкусен. Задължителни подправки - девисил, целина, магданоз,чер пипер, а дали ще е с ориз, картофи или фиде - изборът е ваш. Към края добавям и доматен сок (или домати от консерва), който обогатява и придава леко кисел вкус. После при нужда подправяте и с пресен лимонов сок.
С този пост ви желаем приятни празници. Лично аз смятам да почивам, да се наспивам и да преяждам и пожелавам същото и на вас. Тъй де, все пак Великденските празници са веднъж годишно :)
Леле, и аз се пляскам по челото:) Обожавам цаца, но не и пърженето й! Страхотна е, супата също! Мерси за идеята! Ще я направя обезателно!Само не разбрах олио никак ли не капваш?
ОтговорИзтриванеМалеее, много съм разсеяна. Извинявай Траянче, разбира се че слагам олио. Даже с точност около 3-4 супени лъжици,които разпределям върху рибките.
ИзтриванеОтивам да направя корекция в текста, за което благодаря :))
Браво и мерси.......:)))Лека вечер,Кайти!
ОтговорИзтриванеБлагодаря, Миленче :) Браво и на твоите козунаци :))
ИзтриванеМного добра идея, Кайти, ще взема да им направя една не-пържена цаца на моите у дома. Обаче първо да се завърна от румънско, където установих, че хич не ми харесва тяхната кухня. Много обичат пържено, тестено, някакви ужасни туршии и подобия на салати.Добре че снощи ядохме свястна скара, че направо си останах гладна. Ааа, случайно си купих едни страхотни гевречета, продаваха ги в подвижни колички в един от букурещките молове, много вкусни - солени, сладки, всякакви.Айде, до скоро в блога с една нова чеснова салатка от мен, поздравиии!:))
ОтговорИзтриванеЮхууу !
ИзтриванеИдвай си със или без чеснова салата :))
Не обичам да пържа, но обичам ужасно цаца с бира на капанче до морето!Не съм си представяла, че може да се опече, но изглежда добре!
ОтговорИзтриванеМоже, може :)) И аз така с капанчетата.
ОтговорИзтриванеПробвай :)
SUPER,UNIKALNA RECEPTA!
ОтговорИзтриванеBLAGODARQ MNOGO
Удоволствието е мое :)
ИзтриванеЦацата стана супер! Благодаря за идеята!
ОтговорИзтриванеАз благодаря :)
ОтговорИзтриванеНай-хубавите коментари са да прочетем, че сме били полезни